Zapamiętaj!
- Ból po leczeniu kanałowym może być spowodowany podrażnieniem tkanek, infekcją, uszkodzeniem zęba lub nadwrażliwością.
- Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni lub towarzyszą mu objawy dodatkowe (obrzęk twarzy, wysoka gorączka), należy skontaktować się ze stomatologiem z Galerii Uśmiechu.
- Sposoby łagodzenia bólu po leczeniu endodontycznym to leki przeciwbólowe, chłodne okłady, płukanki z ziół i zmiana diety.
- Ważne jest stosowanie się do zaleceń stomatologa, dbanie o higienę jamy ustnej i unikanie jedzenia i picia produktów, które mogą nasilać ból.
Dlaczego po leczeniu kanałowym ząb boli?
Podczas leczenia kanałowego stomatolog usuwa zainfekowaną lub uszkodzoną tkankę zęba, a następnie oczyszcza kanały z bakterii. W trakcie tego procesu, narzędzia endodontyczne mogą mechanicznie uszkodzić tkanki wokół zęba, w tym nerwy i naczynia krwionośne. Podrażnienie tych tkanek może prowadzić do pojawienia się dolegliwości bólowych. Zwykle jednak ból po leczeniu kanałowym ten jest łagodny i przemija samoistnie w ciągu kilku dni. Często towarzyszy mu nadwrażliwość na zimne i gorące napoje oraz żywność. Rzadko dochodzi do poważniejszych uszkodzeń:
- pęknięć;
- przemieszczeń;
- złamań.
Zdarza się, że podczas zabiegu endodontycznego nie usunie się całej miazgi objętej stanem zapalnym lub po czynnościach stomatologicznych dojdzie do zakażenia bakteryjnego. Takie sytuacje skutkują bólem po leczeniu kanałowym. W centrum Galeria Uśmiechu dokładamy wszelkich starań, by nie dopuścić do podobnych przypadków. Jednak nie kontrolujemy wszystkiego – choćby tego, czy pacjent ściśle przestrzega zaleceń. Jeśli nie stosujesz się do rad lekarzy, nie dziw się, że potem boli coraz mocniej!
Niepokojący ból po leczeniu kanałowym – ważne objawy
Jeśli dolegliwości bólowe utrzymują się dłużej niż 3 dni, należy zgłosić ten fakt lekarzowi – tak samo należy postąpić, gdy ból się nasila albo przyjmowane środki przeciwbólowe nie przynoszą poprawy. To oznacza albo powikłania, albo nieskuteczność leczenia. Aczkolwiek są przypadki, w których bolesności utrzymują się przez kilka tygodni. Jednak z upływem czasu powinny słabnąć. Dalsze postępowanie zależy od rozpoznania przyczyny i stanu uzębienia:
- wykonuje się kolejny zabieg kanałowy;
- przeprowadza się resekcję (usunięcie części korony);
- wykonuje się ekstrakcję całego zęba.
Jeśli bólowi po leczeniu kanałowym towarzyszą obrzęki dziąseł lub stany gorączkowe, najprawdopodobniej doszło do infekcji albo rozwoju innego stanu zapalnego. Czasami opuchlizna w pobliżu zęba poddanego zabiegowi jest tak silna, że uniemożliwia pacjentowi swobodne otwarcie ust i prowadzenie normalnej aktywności życiowej. Zbyt wysoka gorączka również jest groźna dla zdrowia. Trzeba przy tym pamiętać, że temperatura ciała ulega naturalnym wahaniom, a normy dla poszczególnych metod pomiaru są różne.
Jak uśmierzyć ból zęba po leczeniu kanałowym?
Podstawową metodą łagodzenia bólu zęba po leczeniu kanałowym jest przyjmowanie (w odpowiednim czasie i dawkach) ogólnodostępnych leków przeciwbólowych – paracetamolu lub ibuprofenu. Dentysta po zabiegu zawsze mówi, jaki środek zażywać, jak często, w jakich ilościach etc. Można się też wspomagać domowymi sposobami:
- ciepłymi okładami lub chłodnymi kompresami;
- płukankami z ziół (np. szałwii, rumianku);
- zmianami w diecie.
Aby nie nasilać bólu po leczeniu kanałowym, należy unikać jedzenia twardego, chrupkiego, gorącego, zimnego, a także niektórych rodzajów napojów – głównie alkoholu oraz kawy. Dolegliwości potrafią być wyjątkowo nieprzyjemne, ale są skuteczne sposoby radzenia sobie z problemem.