Leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej tkanki, oczyszczeniu i zdezynfekowaniu kanałów korzeniowych. Po zabiegu pacjent może jeszcze przez pewien czas odczuwać dyskomfort. Co jednak ma zrobić, jeśli ząb po leczeniu kanałowym boli przy nacisku?
Zapamiętaj!
- Po leczeniu kanałowym dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się przez kilka dni.
- Jeśli ból nie ustępuje, nasila się lub pojawia po pewnym czasie, należy skonsultować się z lekarzem.
- Niekiedy konieczne jest powtórne leczenie kanałowe (re-endo).
- Leczenie kanałowe pozwala ocalić zęby i zapobiega wielu komplikacjom.
- Powikłania po zabiegu endodoncji są możliwe, ale rzadkie.
Możliwe przyczyny bólu zęba po leczeniu kanałowym
Ból zęba po leczeniu kanałowym może być normalnym zjawiskiem. Często ząb jest wrażliwy na dotyk, czuły na gorące i zimne potrawy. Jeśli proces gojenia przebiega prawidłowo, a ząb został dobrze oczyszczony i wypełniony, ból powinien ustąpić po kilku dniach. Powodem do niepokoju są dolegliwości utrzymujące się dłużej, nasilające się, uciążliwe. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza. Przyczyną bólu po leczeniu kanałowym może być:
- niedokładne oczyszczenie kanału zęba – w takiej sytuacji konieczne jest powtórne otwarcie zęba, oczyszczenie i założenie nowego wypełnienia (zabieg ten określa się jako re-endo);
- problem z korzeniem zęba – niekiedy kanał może zostać niezauważony, pominięty podczas zabiegu, więc nadal mogą gromadzić się w nim bakterie, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego;
- niewłaściwie dopasowany wypełniacz lub korona, które mogą powodować zbyt silny nacisk, co w rezultacie objawi się bólem;
- pęknięcie zęba, złamanie korzenia;
- pozostawienie w kanale elementów narzędzi używanych podczas zabiegu.
Ponieważ przyczyn bólu może być wiele, nie należy go ignorować i zwlekać z wizytą u lekarza. Warto jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.
Czy można zrobić dwukrotnie leczenie kanałowe?
Jeśli ząb po leczeniu kanałowym boli przy nacisku, może to oznaczać konieczność wykonania powtórnego zabiegu. Przed ponownym otwarciem zęba należy wykonać zdjęcie RTG, które pozwoli zidentyfikować problem. Kolejne leczenie kanałowe jest znacznie bardziej skomplikowaną procedurą, dlatego lekarz musi wcześnie ustalić dokładny plan działania. Zabieg wymaga też sporego doświadczenia i precyzji, dlatego warto zadanie to powierzyć wykwalifikowanym specjalistom.
Zabieg re-endo przebiega podobnie jak pierwsze leczenie kanałowe. Lekarz podaje znieczulenie, a następnie otwiera ząb i usuwa dotychczasowe wypełnienie. Ponownie oczyszcza i dezynfekuje kanały oraz zakłada nowe wypełnienie. Ostatnim etapem jest zrekonstruowanie zęba.
Po upływie 3 miesięcy pacjent powinien zgłosić się na badanie kontrolne w celu potwierdzenia, że proces gojenia przebiega prawidłowo.
Jak postępować po leczeniu kanałowym?
Niekiedy nie udaje się uniknąć powikłań po leczeniu kanałowym, jednak pacjent może dołożyć wszelkich starań, by ząb goił się prawidłowo. Istotne jest stosowanie się do zaleceń lekarza, przyjmowanie przepisanych środków (przeciwbólowe, przeciwzapalne, antybiotyki), monitorowanie stanu zdrowia zęba (konsultowanie występujących dolegliwości). Pacjent powinien szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Ważne jest nie tylko szczotkowanie, ale płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami.
Regularne kontrole u stomatologa, przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, stosowanie odpowiednich preparatów do pielęgnacji zębów ma istotne znaczenie w zachowaniu w zdrowiu zębów i dziąseł. Trzeba też pamiętać, że leczenie kanałowe jest szansą na ocalenie uzębienia. W razie kłopotów, takich jak sytuacja, gdy ząb po leczeniu kanałowym boli przy nacisku, możliwe jest powtórne przeprowadzenie zabiegu.