Leczenie kanałowe pozwala uwolnić od bólu i uchronić ząb przed wyrwaniem. Pojawia się jednak pytanie, czy ząb po leczeniu kanałowym może się zepsuć? Sprawdź, kiedy trzeba powtórzyć zabieg!
Zapamiętaj!
- Leczenie kanałowe pozwala uratować ząb i pozbyć się dolegliwości bólowych.
- Trzeba pamiętać, że ząb może zepsuć się ponownie.
- W niektórych sytuacjach konieczne jest powtórne leczenie kanałowe, zwane re-endo.
- Wskazaniem do ponownego leczenia kanałowego może być nowy ubytek, kolejna infekcja, ale także złamanie zęba lub korzenia.
- Leczenie kanałowe obarczone jest niewielkim ryzykiem powikłań. Jeśli wystąpią, najczęściej powtarza się zabieg.
Czy ząb po leczeniu kanałowym może się zepsuć?
Leczenie kanałowe wykonywane jest w przypadku zapalenia miazgi zębowej, zaawansowanej próchnicy. Kolejne etapy zabiegu to rozwiercenia zęba, usunięcia zmienionej chorobowo tkanki, oczyszczenie i dezynfekcja kanałów korzeniowych i ich wypełnienie. Na końcu następuje odbudowa zęba (najczęściej w tym celu jest stosowana korona protetyczna). Zabieg wymaga podania znieczulenia miejscowego. Pacjent odczuwa jedynie niewielki dyskomfort.
Leczenie kanałowe pozwala ocalić ząb przed wyrwaniem i pozbyć się dolegliwości bólowych. Dzięki niemu możliwa jest ochrona sąsiednich zębów. W rzadkich sytuacjach może dojść do powikłań pozabiegowych. Niestety, nie można wykluczyć, że ponownie dojdzie do rozwoju infekcji. W takich sytuacjach najczęściej powtarza się zabieg leczenia kanałowego. Czy ząb po leczeniu kanałowym może się zepsuć? Tak, jest to możliwe, jednak nie zdarza się często.
Co robić, jeśli ząb po leczeniu kanałowym zaczyna boleć?
Zdarza się, że leczony ząb zaczyna boleć, stwarzać problemy. Wiele osób zastanawia się, czy ząb po leczeniu kanałowym może się zepsuć. Jest to możliwe i wymaga ponownego otwarcia i oczyszczenia kanałów. Zabieg re-endo (tak jest nazywane powtórne leczenie kanałowe) jest bardziej skomplikowaną procedurą, jednak daje duże szanse na całkowite wyleczenie zęba. Najczęściej powtórne leczenie kanałowe wykonuje się w przypadku:
- zdiagnozowania nowych ubytków;
- rozwoju kolejnej infekcji, co może być spowodowane nieprawidłowo przeprowadzonym leczeniem lub niedokładnym oczyszczeniem kanałów;
- mechanicznego uszkodzenia korzenia;
- przeniesienia zakażenia z sąsiedniego zęba.
Przyczyną powikłań mogą być wąskie i zakrzywione kanały, które uniemożliwiają dokładne oczyszczenie. Niekiedy u pacjenta występują dodatkowe kanały, które nie zostały zauważone podczas leczenia. Sporadyczną sytuacją wymagającą interwencji jest złamanie narzędzia podczas zabiegu i pozostawienie w kanale jego fragmentu.
Ponowne leczenie kanałowe konieczne jest najczęściej w przypadku niepowodzenia pierwszego zabiegu.
Re-endo, czyli powtórny zabieg leczenia kanałowego
Zanim zostanie przeprowadzone powtórne leczenie kanałowe, lekarz musi ustalić przyczynę powikłań. Konieczna jest dokładna diagnostyka (zdjęcie RTG, tomografia). Warto pamiętać, że powtórny zabieg jest bardziej skomplikowany, dlatego wymaga precyzyjnego planu i korzystania z nowoczesnych narzędzi i sprzętu.
Trzeba pamiętać, że ząb po leczeniu kanałowym może się zepsuć, co najczęściej oznacza powikłania po zabiegu lub niewłaściwie przeprowadzone leczenie. Po zabiegu należy zwrócić szczególną uwagę na właściwą higienę jamy ustnej, stosowanie właściwych preparatów do zębów. Pacjent powinien monitorować stan zdrowia uzębienia, zgłaszać się na regularne kontrole, a w razie niepokojących objawów – jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.