Usuwanie ósemek – czy jest konieczne?
Ósemka, czyli ząb mądrości, jest narządem szczątkowym, który utracił swoją pierwotną funkcję. Jego brak nie stanowi więc powodu do niepokoju, podobnie jak moment, kiedy wyrzyna się ze szczęki. Dotyczy to jednak sytuacji, w których nie powoduje dolegliwości bólowych ani nie zagraża pozostałym zębom. Z reguły zęby mądrości przysparzają wielu problemów, dlatego w większości przypadków usuwanie ósemek stanowi najlepsze rozwiązanie dla pacjenta.
Jak przebiega usuwanie ósemek?
Ekstrakcja zębów mądrości zawsze jest poprzedzona wywiadem lekarskim. Zabieg musi zostać starannie zaplanowany, zwłaszcza jeżeli będzie przeprowadzone chirurgiczne usuwanie ósemek. Należy jednak pamiętać, że zadanie usunięcia ósemki jest trudniejsze niż zwykła ekstrakcja. Wymaga bowiem odpowiedniej dawki znieczulenia, a bywa, że lekarz decyduje się na zastosowanie narkozy.
Usuwanie ósemek, które są wyrżnięte, polega najczęściej na rozchwianiu zęba i wyjęciu go z zębodołu. Natomiast w przypadku tzw. zębów zatrzymanych konieczne bywają czynności związane z przerwaniem łączności otaczających je tkanek i kości. Ostatnim etapem ekstrakcji jest założenie szwów.
Usuwanie ósemek – rekonwalescencja
Po zabiegu usuwania ósemki koniecznie trzeba stosować się do zaleceń lekarza, ponieważ ich przestrzeganie ma bezpośredni wpływ na przebieg i czas trwania rekonwalescencji. Po wyrwaniu zębów mądrości często pojawia się ból i opuchlizna, dlatego przez kilka dni konieczne jest przykładanie chłodnych okładów. Konieczne może okazać się również stosowanie leków przeciwbólowych. Poza tym należy zrezygnować z używek, kofeiny czy twardych posiłków. Należy także przykładać wagę do higieny jamy ustnej, na przykład poprzez stosowanie płukanek.
Usuwanie ósemek to zabieg, który pomoże uniknąć powikłań związanych z obecnością zębów mądrości w jamie ustnej. Przeprowadzamy go w naszym centrum, a pacjenci cały czas są otoczeni profesjonalną opieką.