Zapamiętaj!
- W trakcie i po leczeniu kanałowym (zabiegu endodontycznym) pacjenci powinni ściśle przestrzegać zaleceń przekazanych przez dentystę.
- Co po leczeniu kanałowym jest niewskazane? Między innymi spożywanie twardych pokarmów, obciążanie chorego zęba, picie napojów alkoholowych lub zwykłych o wysokiej lub niskiej temperaturze, czasami też nadmierny wysiłek.
- Po kanałówce należy brać przepisane leki zgodnie z otrzymanymi instrukcjami, dbać o zęby i dziąsła w odpowiednio delikatny sposób, kontrolować stan jamy ustnej oraz zgłaszać ewentualne dolegliwości i komplikacje lekarzowi.
Czego nie można robić po leczeniu kanałowym?
Leczenie kanałowe ma na celu usunięcie zainfekowanej miazgi z wnętrza zęba i oczyszczenie kanałów korzeniowych. Aby przyspieszyć gojenie i zapewnić skuteczność endodoncji, pacjent musi przestrzegać szeregu zaleceń dentysty. Zakazy najczęściej obejmują:
- gryzienie jedzenia po stronie leczonego zęba – po leczeniu kanałowym uzębienie jest osłabione i podatne na uszkodzenia. Miażdżenie pokarmu z drugiej strony pozwoli zębowi na regenerację i zmniejszy ryzyko złamania czy pęknięcia;
- jedzenie twardych i chrupiących pokarmów – mogą nadmiernie obciążyć zęby;
- spożywanie gorących i zimnych napojów – endodoncja często czasowo zwiększa nadwrażliwość na temperaturę. Aby zmniejszyć ryzyko dyskomfortu, należy pić płyny o temperaturze pokojowej.
Co po leczeniu kanałowym może być zabronione? Zwykle trzeba odstawić papierosy i alkohol, a w wielu przypadkach także ograniczyć aktywność fizyczną. Palenie tytoniu opóźnia gojenie się tkanek wokół zęba i zwiększa ryzyko zakażenia. Alkohol może wpływać na krzepnięcie krwi i również opóźnić proces gojenia. Z kolei zbyt intensywny wysiłek może zwiększyć przepływ krwi do głowy, co może prowadzić do krwawienia i obrzęku w miejscu zabiegu. W pierwszych dniach po leczeniu kanałowym warto ograniczyć aktywność fizyczną, szczególnie te, które wiążą się z wysiłkiem i nagłymi ruchami.
Co po leczeniu kanałowym? Pozostałe zalecenia
Nie wolno pomijać przepisanych leków przeciwbólowych i antybiotyków. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) pomagają w łagodzeniu bólu i redukcji stanu zapalnego. Z kolei antybiotyki zapobiegają infekcjom bakteryjnym. Duże znaczenie dla przebiegu i rezultatów leczenia kanałowego ma też prawidłowa higiena jamy ustnej. Należy myć zęby miękką szczoteczką, przynajmniej dwa razy dziennie, zwracając szczególną uwagę na delikatne czyszczenie obszaru zabiegu. Dodatkowo warto stosować nici dentystyczne oraz płyn do płukania ust, aby zapewnić optymalną higienę.
Trzeba też stale kontrolować stan jamy ustnej. Chodzi zarówno o stawianie się na wyznaczone wizyty kontrolne, jak i reagowanie na niepokojące objawy. Postaraj się umówić do dentysty wcześniej, jeśli odczuwasz silny ból, czujesz obrzęki albo masz gorączkę. W Galerii Uśmiechu dostosowujemy plan leczenia do realnych, zmieniających się potrzeb naszych pacjentów. Staranne monitorowanie procesu gojenia umożliwia wczesne wykrywanie ewentualnych problemów.
Po leczeniu kanałowym często potrzebne jest jeszcze leczenie protetyczne
Endodoncja nie kończy się na usuwaniu zapalonej miazgi i oczyszczaniu kanałów zębowych. Trzeba chronić uzębienie przed dodatkowymi uszkodzeniami oraz przywrócić mu pełną funkcjonalność – w przeciwnym razie komfort i jakość życia drastycznie spadną. Uzupełnienia protetyczne dopasowuje się indywidualnie. Dzięki temu pacjenci krakowskiej Galerii Uśmiechu po udanym leczeniu kanałowym mogą cieszyć się zdrowym i estetycznym uśmiechem jeszcze przez długie lata!