Zapamiętaj!
- Leczenie kanałowe (endodoncja) to procedura stomatologiczna mająca na celu usunięcie zainfekowanej miazgi zębowej i oczyszczenie, dezynfekcję oraz wypełnienie kanałów korzeniowych.
- Nie da się z góry przewidzieć, ile zajmie pełne wyleczenie. Na to, ile trwa leczenie kanałowe zęba, wpływa wiele czynników.
- W Galerii Uśmiechu stosujemy nowoczesne metody i dysponujemy zespołem doświadczonych stomatologów. Dzięki temu skracamy czas endodoncji do minimum.
- Na leczenie kanałowe potrzeba średnio od jednej do trzech wizyt.
Czynniki decydujące o długości leczenia kanałowego
Stan zęba – czas trwania leczenia endodontycznego u konkretnego pacjenta w największy stopniu zależy od zaawansowania infekcji i rzeczywistego stanu zęba. Bardziej skomplikowane przypadki wymagają więcej czasu i uwagi ze strony stomatologa.
Anatomia uzębienia – liczba, długość i zakrzywienie kanałów korzeniowych mają istotny wpływ na czas trwania leczenia kanałowego. Przykładowo zęby o prostszej budowie i płaskim kształcie, takie jak siekacze, zazwyczaj można w pełni wyleczyć szybciej niż zęby o bardziej złożonej strukturze, jak choćby zęby trzonowe i przedtrzonowce.
Doświadczenie lekarza – leczenie kanałowe trwać krócej, gdy jest wykonywane przez doświadczonego endodontę. Nie każdy stomatolog ma niezbędne umiejętności, wiedzę czy wyposażenie potrzebne do szybkiego i precyzyjnego leczenia.
Technika leczenia – stosowanie nowoczesnych technik, takich jak mikroskopia endodontyczna, termoplastyczne wypełnianie kanałów oraz ultradźwięki, może skrócić czas trwania leczenia kanałowego.
Ile wizyt potrwa leczenie kanałowe zęba?
Leczenie kanałowe zazwyczaj wymaga od jednej do trzech wizyt u stomatologa, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i wyżej wymienionych czynników. W niektórych przypadkach, gdy zęby są mniej skomplikowane lub lekarz dysponuje odpowiednimi technikami i narzędziami, leczenie kanałowe może zostać zakończone podczas jednej wizyty. Jeśli infekcja się utrzymuje, konieczne może być powtórne leczenie kanałowe lub zastosowanie innych metod, np. apikotomii (resekcji wierzchołka korzenia).
Oto ogólny opis typowych czynności wykonywanych w ramach leczenia endodontycznego podczas poszczególnych wizyt:
- Stomatolog diagnozuje problem, otwiera komorę zęba, usuwa zainfekowaną miazgę i oczyszcza kanały korzeniowe. Czasami potrzeba więcej czasu, aby dokładnie oczyścić i przygotować kanały do wypełnienia.
- Lekarz wypełnia oczyszczone kanały korzeniowe, a następnie zakłada tymczasowe wypełnienie lub koronę.
- Stomatolog kończy wszelkie dodatkowe prace, takie jak uszczelnienie korzenia, wzmocnienie zęba wkładem włókninowym lub umieszczenie stałej korony.
Tego, ile potrwa kanałówka, dowiesz się po badaniach diagnostycznych
Im wcześniej zgłosisz się do dentysty, tym mniejsze szanse na rozprzestrzenienie stanu zapalnego miazgi i ryzyko całkowitego usunięcia zęba. Niepokojące objawy, które powinny skłonić do umówienia wizyty, to przede wszystkim:
- dolegliwości bólowe;
- opuchnięte dziąsła;
- nadwrażliwość na chłód i ciepło;
- powiększone węzły chłonne.
Na dokładną diagnozę stanu zęba pozwalają oględziny oraz zdjęcie RTG chorego uzębienia. Dzięki informacjom z wywiadu medycznego i badań lekarz oceni, ile będzie trwać leczenie kanałowe. Zapraszamy do centrum Galeria Uśmiechu!