Pacjenci, którym przytrafiła się ekstrakcja zęba, muszą pomyśleć o wypełnieniu nieestetycznej luki. Rozwiązaniem najczęściej proponowanym przez lekarzy jest wstawienie implantu. Niestety jest to dość kosztowna odbudowa protetyczna, więc pojawia się pytanie, co zamiast implantu? Dowiedz się, jakie jeszcze są inne sposoby na odzyskanie pięknego uśmiechu.
Co zamiast implantu?
Brak choćby jednego zęba może niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia całej jamy ustnej. Aby nie dopuścić do chorób dziąsła, zmian w zgryzie lub rozwojowi próchnicy, konieczne jest uzupełnienie ubytku. Zastanawiasz się, co zamiast implantu? Poznaj najpopularniejsze rodzaje wypełnień protetycznych.
Most protetyczny
Jedną z opcji jest założenie mostu porcelanowego, jednak jest to możliwe przy założeniu, że pacjent ma kilka zdrowych zębów, na których będzie można osadzić protezę. Mosty składają się z filaru i przęseł. Są to osadzone na zdrowych zębach dwie korony filarowe po obu stronach ubytku i korona przęsłowa pomiędzy nimi w miejscu utraconego zęba. Dzięki temu, że są one na stałe umocowane, a komfort ich noszenia jest znacznie większy niż w przypadku protez ruchomych. Pacjent musi być jednak przygotowany na to, że sąsiednie zęby będą musiały być oszlifowane – jest to nieuchronne w przypadku tej metody protetycznej.
Jak wygląda założenie mostu?
W trakcie pierwszej wizyty lekarz oceni stan twoich korzeni zębowych oraz kości szczęki, które je otaczają. Na kolejnych wizytach szlifowane są zęby filarowe, a następnie pobiera się ich wycisk oraz wycisk przeciwstawnych zębów, aby most był dobrze dopasowany. Podczas kolejnych spotkań w gabinecie stomatologicznym dentysta dobierze odpowiedni kolor nowych zębów. Lekarz założy ci tymczasowe korony, które będziesz nosić, aż do momentu, kiedy na stałe przymocuje most protetyczny.
Ruchoma proteza
Jest to metoda uzupełnienia protetycznego, która znacznie różni się od mostu. Pacjent musi stopniowo przyzwyczaić się do mówienia oraz żucia pokarmów. Jest to niestety długotrwały proces. Protezy ruchome nie są drogie i nie wymagają wielu wizyt u protetyka.
Rodzaje protez ruchomych
Możemy wyróżnić kilka rodzajów protez zębowych ruchomych:
- proteza akrylowa – może być częściowa lub całkowita, na początku może podrażniać śluzówkę, co wpływa na czas adaptacji;
- proteza szkieletowa częściowa – oparta jest na konstrukcji metalowej, dzięki czemu szybciej się adaptuje, jest także wygodniejsza niż akrylowa. Wykonana jest z droższych materiałów, np. tytanu lub złota;
- nakładkowa – oparta na implantach lub korzeniach zębów. Aby zamocować taką protezę, niezbędne jest umieszczenie zaczepów w kanałach korzeni zębowych. Protezy te są znacznie stabilniejsze niż te wykonane z akrylu.
Galeria Uśmiechu – przywracamy komfort życia
Wiemy, z jakimi kompleksami mierzą się nasi pacjenci, dlatego naszym celem jest przywrócenie im uśmiechu i pewności siebie. Nasze centrum stomatologiczne Galeria Uśmiechu posiada sprzęt najnowszej generacji, który umożliwi dokładną i bezpieczną diagnostykę całego uzębienia. Do dyspozycji pacjentów jest tomograf komputerowy 3D Hyperion X9. Dzięki niemu wykonujemy niezbędne badania do właściwej oceny stanu jamy ustnej. Pacjentom, którzy przyszli do nas po poradę w kwestii wypełnień protetycznych, oferujemy szereg rozwiązań – począwszy od wstawienia implantu zęba, poprzez zaproponowanie koron porcelanowych lub protez ruchomych. Leczymy zęby, uzupełniamy braki w uzębieniu i zmieniamy oblicza polskiej stomatologii!
Co zamiast implantu? Decyzja o metodzie na uzupełnienie protetyczne powinna być podjęta na spokojnie i w konsultacji ze stomatologiem. Pamiętaj, że braki zębowe mogą być przyczyną zaniku kości szczęki lub żuchwy, a także prowadzić do rozwoju próchnicy. To od ciebie zależy, czy chcesz się cieszyć pięknym i zdrowym uśmiechem przez długi czas.