W tej metodzie wykorzystuje się implant, łącznik oraz koronę. Korony na implantach mają wiele zalet, przede wszystkim pacjent nie odczuwa różnicy estetycznej oraz fizycznej w porównaniu do naturalnych zębów. Sam zabieg jest wykonywany pod znieczuleniem, pacjent nie odczuwa więc żadnego bólu.
Czym jest implant zębowy?
Implant zębowy umieszcza się w kości szczęki lub żuchwy. Zastępuje on korzeń zęba i przypomina śrubę. Najczęściej implanty wykonywane są z tytanu lub tlenku cyrkonu. Do implantu przykręca się łącznik, na który nakładana jest korona zębowa. Należy pamiętać, że implant musi być bardzo szczelnie połączony z łącznikiem. Jeżeli tak nie będzie, to korona może się nie utrzymać.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg przeprowadzany jest w kilku etapach:
- Stomatolog wykonuje szereg badań, których celem jest określenie, czy wszczepienie implantu jest możliwe. Wśród wykonywanych badań jest między innymi zdjęcie panoramiczne zębów oraz tomografia 3D. Jeżeli lekarz ma już komplet badań, to rozpoczyna się planowanie rozmieszczenia implantów.
- Kolejnym etapem jest implantacja, która przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Stomatolog przygotowuje kość i następnie wprowadza w nią implant.
- Później implanty są odpowiednio zabezpieczane przed wrastaniem tkanek do ich wewnętrznej części.
- Następnie pacjent musi odczekać kilka miesięcy, to czas gojenia. Trwa to zwykle od 3 do 6 miesięcy. Czas ten jest inny w przypadku implantów w szczęce i żuchwie.
- Ostatnim etapem jest odlanie modeli koron i przykręcenie ich do implantów.
Czy korony są trwałe?
O korony na implantach należy odpowiednio dbać. Niezbędna jest więc właściwa higiena jamy ustnej. Jeżeli pacjent będzie odpowiednio dbał o korony na implantach, to ich trwałość będzie podobna do trwałości zębów stałych. Jeżeli korona ulegnie uszkodzeniu, to stomatolog może ją zdjąć i na jej miejsce wprowadzić nową. Korony na implantach są więc jednym z najlepszych sposobów na uzupełnienie ubytków.