Jedną z technik ortodontycznych jest ortotropia. Opinie o tej metodzie leczenia zgryzu są jednoznaczne – pomaga ona przechwycić wadę w początkowej fazie i zahamować deformacje. Przeczytaj, dlaczego warto zdecydować się na terapię!
Zapamiętaj!
- Ortotropia, znana również jako ortodoncja posturalna, to technika mająca na celu wczesne wykrycie wad zgryzu i zahamowanie rozwijającej się deformacji.
- Ortotropia jest nie tylko metodą leczenia, lecz także nauką i treningiem. Ma bowiem na celu zmianę nawyków.
- Terapia ortotropowa wpływa na ogólne zdrowie dziecka i pomaga w prawidłowym rozwoju.
- Metoda leczenia wymaga ścisłej współpracy pacjenta i rodziców z ortodontą.
- Najlepsze efekty można osiągnąć, gdy leczenie rozpocznie się w czasie wzrostu dziecka, około 6.-7. roku życia.
Czym jest ortotropia?
Ortotropia, czyli ortodoncja posturalna, jest techniką, która pozwala na wczesnym etapie przechwycić wadę zgryzu i zahamować rozwijającą się deformację. Ortotropia to nie tylko leczenie. To również nauka, trening, który ma doprowadzić do zmiany nawyków.
Terapia wpływa na ogólne zdrowie dziecka, pomaga w jego prawidłowym rozwoju. Wymaga jednak ścisłej współpracy pacjenta oraz jego rodziców ze specjalistą. Aby przyniosła jak najlepsze efekty, należy rozpocząć ją w czasie wzrostu dziecka – gdy ma około 6-7 lat. Czy warto rozważyć metodę leczenia, jaką jest ortotropia? Opinie specjalistów i pacjentów są takie same – ortodoncja posturalna pozwala uniknąć wielu problemów zdrowotnych.
Nieprawidłowy zgryz a problemy zdrowotne
Dlaczego warto rozważyć leczenie metodą ortotropii? Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że wady zgryzu i nieprawidłowy rozwój części twarzowo-czaszkowej to coś, co prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Do najczęstszych zalicza się choroby laryngologiczne (przerośnięte migdały, infekcje uszu), bezdech senny, bóle głowy, ale również zmiany w odcinku szyjnym kręgosłupa.
Ortotropia niesie za sobą szereg korzyści zdrowotnych wynikających z prawidłowej postawy szczęk i języka. To poprawa oddychania, zmniejszenie ryzyka chorób zębów, a nawet poprawa wyglądu twarzy. Trzeba pamiętać, że ortotropia nie zajmuje się jedynie udoskonalaniem zgryzu i aspektem estetycznym. Jest techniką, która koncentruje się nie na skutkach, ale przyczynach problemu.
Ortotropia – opinie specjalistów
Zastanawiasz się, czy twoja pociecha powinna skorzystać z metody leczenia, jaką jest ortotropia? Opinie specjalistów powinny ostatecznie przekonać cię o dużym znaczeniu tego rodzaju terapii. W przeciwieństwie do tradycyjnej ortodoncji, która często skupia się jedynie na prostowaniu zębów, ortotropia dąży do korekcji niewłaściwej pozycji języka czy niewłaściwego oddychania. Ma eliminować szereg innych czynników, które mogą prowadzić do nieprawidłowego rozwoju twarzy. W praktyce oznacza to, że leczenie metodą ortotropii może pomóc w zapobieganiu problemom zdrowotnym.
Interwencja ortotropowa powinna zacząć się jak najwcześniej – najlepiej już w dzieciństwie, kiedy twarz i szczęki są jeszcze w trakcie rozwoju. Celem wczesnego leczenia jest otwarcie dróg oddechowych i poprawa oddychania, proste i stabilne ustawienie zębów w łukach zębowych, a także poprawa estetyki twarzy.
Jak wygląda leczenie?
Ortotropia to nie tylko noszenie specjalnego aparatu, ale również ćwiczenia prowadzące do zmiany utrwalonych niewłaściwych nawyków jak nieprawidłowe oddychanie, żucie, siedzenie czy mówienie. Istotnym elementem terapii jest edukacja rodziców i dzieci. Bez ścisłej współpracy pacjenta i jego opiekunów leczenie nie przyniesie tak spektakularnych efektów, jakie są możliwe do osiągnięcia dzięki podejmowaniu wspólnych wysiłków.
Trzeba pamiętać, że każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, dlatego zanim zdecydujesz się na leczenie, zasięgnij porady specjalisty. Sprawdź, czy dla ciebie najlepsza będzie właśnie ortotropia. Opinie lekarzy pomogą ci wybrać optymalną terapię.