Ortotropia to dziedzina ortodoncji, leczenie polegające na redukcji wady zgryzu w okresie wzrostu i rozwoju twarzoczaszki. Ortotropia to poprawa estetyki twarzy poprzez modelowanie kości szczęki i żuchwy. Kto może się poddać terapii?
Zapamiętaj!
- Wady zgryzu mają zarówno konsekwencje zdrowotne, jak i estetyczne.
- Nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić do problemów z wymową, żuciem i połykaniem pokarmu, nadmiernego zużycia zębów, oddychania przez usta. Wpływają negatywnie na rozwój twarzoczaszki.
- Eliminowanie tych problemów jest najbardziej efektywne u dzieci w wieku wzrostu.
- Terapia obejmuje specjalne ćwiczenia, noszenie aparatu ortodontycznego i regularne kontrole u ortodonty.
- Poprawne leczenie wad zgryzu wpływa nie tylko na funkcjonalność zgryzu, lecz także na wygląd pacjenta.
- Ortotropia może zmienić wygląd okolicy policzkowej, okołonosowej, pod oczami oraz ust.
Konsekwencje wad zgryzu
Wady zgryzu mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Są także problemem estetycznym. Do najważniejszych skutków ich nieleczenia należą:
- problemy z wymową (wady artykulacyjne i trudności w prawidłowym wypowiadaniu dźwięków);
- trudności w żuciu i połykaniu pokarmu, co może prowadzić do niedożywienia i niedoborów składników odżywczych;
- przewlekłe napięcie mięśniowe w okolicy żuchwy prowadzące do rozwoju dolegliwości bólowych żuchwy, głowy i szyi;
- nadmierne zużycie i ścieranie się niektórych zębów, czego efektami mogą być rozwój próchnicy, uszkodzenia i utrata zębów;
- oddychanie przez usta, które jest przyczyną wysuszenia gardła i prowadzi do częstszych infekcji górnych dróg oddechowych;
- negatywny wpływ na rozwój twarzoczaszki, prowadzący do asymetrii twarzy i nieproporcjonalnego wzrostu kości;
- negatywny wpływ na estetykę uśmiechu i wygląd całej twarzy, co może wpływać na samoocenę i pewność siebie
Ortotropia twarzy to leczenie metodą ortotropii, które ma poprawić estetykę twarzy.
Jak ortotropia wpływa na wygląd?
Leczenie metodą ortotropii przeprowadza się jedynie u dzieci w wieku wzrostu, najlepiej rozpocząć je w okolicy 6. roku życia. Jest to metoda kompleksowego postępowania, która obejmuje specjalne ćwiczenia, noszenie aparatu, regularne kontrole u ortodonty.
Trzeba pamiętać, że wady zgryzu mogą deformować twarz. Powodują bowiem asymetrię, spłaszczenie czy wydłużenie twarzoczaszki. Leczenie ortodontyczne poprawia funkcjonalność zgryzu, ale wpływa również na wygląd pacjenta. Kiedy zgryz jest niewłaściwy, mięśnie twarzy mogą pracować nieprawidłowo, co z czasem prowadzi do ich nierównomiernego rozwoju i deformacji. Właściwe leczenie pozwala na zbalansowanie pracy mięśni, a to wpływa na poprawę wyglądu.
Szczęka stanowi środkowe piętro twarzy. Odpowiednio poprowadzone leczenie wady zgryzu powoduje zmianę wyglądu okolicy policzkowej, okołonosowej, pod oczami, a także wyglądu ust. Szeroka szczęka oznacza również drożne drogi oddechowe, a zatem prawidłowe oddychanie i spokojny sen. Aby osiągnąć korzyści z leczenia tego rodzaju, należy rozpocząć je jak najwcześniej. U starszych pacjentów (po ukończeniu 11 lat) terapia nie przyniesie już tak spektakularnych efektów. W takim przypadku stosuje się właściwe leczenie ortodontyczne.
Efekty leczenie metodą ortotropii
Proces leczenia obejmuje kilka etapów. Działania rozpoczynają się od wstępnej konsultacji, zdiagnozowania problemu oraz ustaleniu indywidualnego planu terapii. Poza specjalnymi ćwiczeniami, które mają utrwalić u pacjenta odpowiednie nawyki (prawidłowe ułożenie języka, utrzymanie zamkniętych ust, właściwy sposób życia, połykania, mówienia), lekarz zleca również noszenie aparatu ortodontycznego. Pierwszy aparat pozwala rozbudować łuki zębowe, drugi eliminuje nieprawidłowości. Ostatni etap polega na utrwaleniu osiągniętych efektów.
Jakie są efekty leczenia metodą ortotropii? Do najważniejszych należą:
- poprawa proporcji twarzy poprzez korzystny wpływ na rozwój i pozycję szczęki oraz żuchwy. Może to prowadzić do poprawy harmonii między nosem, ustami i brodą;
- skorygowanie nieprawidłowości zgryzu; poprawa funkcji zgryzu może przynieść korzyści zdrowotne, takie jak łatwiejsze żucie i połykanie oraz redukcja nadmiernego zużycia zębów;
- poprawa oddychania – metoda ortotropii może wpływać na rozwój jamy ustnej i przewodów nosowych, co pomaga poprawić drożność dróg oddechowych;
- metoda ortotropii skupia się na rozwoju struktur twarzy, ale w niektórych przypadkach może również pomóc w wyrównaniu zębów. Poprawa pozycji szczęki i żuchwy może stworzyć bardziej sprzyjające warunki dla naturalnego wyrównania zębów, bez konieczności ekstrakcji lub inwazyjnych procedur.
Ortotropia twarzy to kompleksowe podejście do problemu. Terapia poprawia wygląd, a zarazem pomaga wyeliminować wiele problemów zdrowotnych.