Jak wyglądają licówki?
Licówki to bardzo cienkie nakładki, które są pojedynczo przyklejane do przednich (licowych) powierzchni zębów. Dzięki nim można w szybki sposób poprawić ich estetykę – wyrównać kolor, skorygować kształt, a nawet położenie zęba. Dobrze wykonane i zamocowane licówki do złudzenia przypominają naturalne uzębienie. Ze względu na materiał wyróżniamy licówki ceramiczne, porcelanowe, akrylowe i kompozytowe.
Licówki – komu można je polecić?
Licówki na zęby pozwalają poprawić estetykę uśmiech. Warto je zastosować na przykład po to, by pozbyć się uciążliwych przebarwień, na które nie działa wybielanie. Wskazaniem do zastosowania licówek jest również:
- odbudowa ukruszonych lub uszkodzonych zębów;
- skorygowanie diastemy;
- przykrycie widocznych wypełnień na powierzchni licowej;
- poprawienie kształtu zęba.
Przeciwwskazania do noszenia licówek
Nie każdy może pozwolić sobie na licówki. Istnieją bowiem dolegliwości, które nie dopuszczają takiej ingerencji. Jedną z nich jest bruksizm, czyli silne zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami. Z licówek muszą zrezygnować również osoby, które cierpią na próchnicę i zapalenie dziąseł. Zabieg zakładania licówek na zęby powinny odłożyć także kobiety w ciąży oraz karmiące piersią – w takiej sytuacji zawsze warto zasięgnąć porady naszego specjalisty.
Licówki – jak się je zakłada?
Pacjenci, którzy decydują się na licówki, powinni pamiętać, że zabieg wiąże się z ingerencją w ich zęby. Dlatego wcześniej zawsze trzeba przeprowadzić kontrolę stomatologiczną, by wyeliminować ewentualne przeciwwskazania. Lekarz pobiera wycisk, na podstawie którego technik przygotowuje licówki. Ich założenie wymaga niewielkiego zeszlifowania szkliwa, co wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. O licówki dba się tak samo, jak o własne zęby – należy je myć miękką szczoteczką, a także regularnie usuwać z nich kamień i osad. W tym celu niezbędne są oczywiście regularne wizyty u stomatologa.
Licówki – cena
Ostateczna cena licówek na zęby zależy od zastosowanego materiału. Trzeba się jednak liczyć z kosztem od 1300 zł. Jest to jednak rozwiązanie trwałe i dopasowane do potrzeb pacjenta. Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy udzielą niezbędnych informacji.